Hajda na stolicę!

W audytorium Biblioteki Narodowej serca biją jak szalone, napięcie rośnie... Wreszcie zapowiedź:
- Tytuł Lidera Zrównoważonego Rozwoju 2009 zdobył Zespół Szkół w Rudnej Wielkiej! Zapraszamy delegację.
Wchodzimy uśmiechnięci: wicedyrektor Marta Grębosz, Krystyna Szalacha, Bogusława Arkuszyńska oraz uczniowie - Eliza, Małgosia, Adrian i Patryk. Na ten moment długo czekaliśmy. Uściski rąk przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Środowiska, warszawskiego Kuratorium Oświaty i Honoraty Waszkiewicz - Koordynatora Programu Zielony Certyfikat, a za chwilę wręczenie emblematu Lidera Zrównoważonego Rozwoju, dyplomu i pamiątkowych publikacji. Tytuł zaszczytny cieszy tym bardziej, że wyróżniono nim w tym roku tylko dziesięć placówek oświatowych!
Zatem o gali zdań parę. We wtorek 10 listopada wczesnym rankiem (a nawet w nocy) w kierunku Warszawy wyruszyły delegacje z najdalszych zakątków Polski. Nie przeszkodziły nam deszcze, mgły ani przysłowiowe korki i po kilkugodzinnej podróży dotarliśmy na Aleję Niepodległości, gdzie w budynku Biblioteki Narodowej powitali nas organizatorzy i koordynatorzy Programu Zielony Certyfikat. To nie była jedna z wielu, ale szczególna uroczystość, gdyż X edycja programu skłaniała do refleksji i podsumowań. Do modelowych rozwiązań w zakresie prowadzenia edukacji ekologicznej i edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju nawiązali w swoich wystąpieniach: przedstawiciel MEN, wiceminister środowiska, zastępca Dyrektora Biura Edukacji m.st. Warszawy, a najszerzej - Pani Honorata Waszkiewicz. Jako Koordynator Programu w imieniu Komisji Certyfikacyjnej prezentowała działania placówek i zadziwiła wszystkich serdeczną pamięcią, rozpoznając, nazywając wszystkich, za co podziękowaliśmy gromkimi brawami. Ciekawym podsumowaniem okazał się również film. W czasie jego projekcji każdy chciał "wyłapać" kadry ze swojej szkoły czy przedszkola, jednak było to praktycznie niemożliwe przy takiej różnorodności i wielości realizowanych zadań.
I tak oto zbliżał się moment najważniejszy - wręczenie Zielonych Certyfikatów I i II stopnia oraz nadawanie tytułów Lidera Zrównoważonego Rozwoju placówkom oświatowym wyróżnionym w X edycji Programu Zielony Certyfikat. Próbowaliśmy zgadnąć, jaką formę będzie miał emblemat: schodki czy słoneczko? Skojarzenia brały się stąd, że naszą szkołę zdobią już dwie tablice, które otrzymaliśmy za zdobycie Zielonego Certyfikatu I i II stopnia. Ich kształt oraz sposób mocowania stworzyły "domek", dlatego spodziewaliśmy się jego "rozbudowy". Zwyciężyła wersja - fundamentu! Na zdjęciach widać, jak z dumą dzierżymy szklaną taflę, tylko w oczach błysk niepokoju - czy ją doniesiemy na miejsce? (ach, te szpilki).
Chwila odprężenia. Poczęstunek w holu i oglądanie wystawy posterów prezentujących dorobek wyróżnionych placówek. Patrzymy z ciekawością, a w głowie lęgną się myśli: może by tak u nas?... Pomysłów do dalszych działań nie zabraknie.
Wracamy do auli, by wysłuchać koncertu na harfę i skrzypce. Pięknie, nastrojowo. Uroczystość powoli dobiega końca i zastanawiamy się, co dalej. Skoro jechaliśmy tak długo, to może pokłonić się stolicy? Decydujemy się na spacer w centrum Warszawy. Drobne zakupy w "Złotych tarasach", sesja zdjęciowa na tle Hotelu Marriott tonącego w mgle, rzut oka na górujący Pałac Kultury...
Gdy przechodziliśmy obok Muzeum Techniki, zobaczyliśmy nagle syrenkę wykonaną z ... elektrośmieci! Wykrzyknęliśmy radośnie i zgodnie:
- Nasi tu byli!
Taka zbieżność w podejmowanych działaniach mimo dzielących nas setek kilometrów! Bo o elektrośmieciach wiemy prawie wszystko. Tytuł Lidera Rozwoju Zrównoważonego przypadł nam w udziale właśnie za realizację projektu "Prawidłowo postępujemy z elektrośmieciami. Elektrośmieciom - nie!".
Pół roku wytężonej pracy pozwoliło na zmniejszenie ilości niebezpiecznych odpadów w kontenerach, zmianę mentalności środowiska w tym zakresie poprzez wspólne działania, a także pogłębienie współpracy z innymi szkołami w regionie. Zrealizowane zadania, to np.: przeprowadzenie regionalnej konferencji i warsztatów dla nauczycieli, konkursu dla uczniów, zorganizowanie festynu ekologicznego połączonego ze zbiórką ZSEE, zredagowanie i wydanie materiałów edukacyjnych, kalendarza popularyzującego zasady prawidłowego postępowania z ZSEE, opracowanie posteru, pozyskanie funduszy. Ukazało się kilka publikacji na temat zrealizowanego przez nas projektu w prasie lokalnej, na stronie internetowej szkoły, gminy, PCEN i Uniwersytetu Rzeszowskiego, a Pani Dyrektor Janina Godlewska realizuje innowację pedagogiczną z zakresu zarządzania oświatą pt. "Szkoła dla zrównoważonego rozwoju". Zespół Szkół wypromował się na lokalnego lidera działań proekologicznych.
Z sentymentem żegnamy syrenkę. Trudno rozstać się ze stolicą po tak miłym, bogatym w przeżycia dniu. Ale jeszcze tu wrócimy. To nie koniec naszego marszu w drodze do zrównoważonego rozwoju. Przed nami kolejne wyzwania...
Bogusława Arkuszyńska
Zainteresowanych tematem odsyłamy do strony: www.zielonycertyfikat.org - to strona poświęcona Zielonemu Certyfikatowi i edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju.
 
(1/6):
(2/6):
(3/6):
(4/6):
(5/6):
(6/6):
 
Galernik - Twoja własna Internetowa Galeria Zdjęć - Kreator - Publikowanie - Tworzenie - GIF, JPG, PNG